W najpiękniejszej bibliotece świata, w Rumi

Stacja Kultura została oficjalnie uznana za najpiękniejszą bibliotekę świata. W 2016 roku została laureatką prestiżowej nagrody w międzynarodowym konkursie dla najlepiej zaprojektowanych wnętrz bibliotek Library Interior Design Awards w kategorii bibliotek jednoprzestrzennych, Single Space Design. Do finału konkursu dostała się jako jedyna biblioteka z Europy. Nagroda jest nagrodą podwójną, którą przyznaje zarówno Światowe Stowarzyszenie Architektów Wnętrz (IIDA – International Interior Design Association)) oraz Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotek (ALA – American Library Association)), które w szczególny sposób docenia sposób funkcjonowania i znajomość potrzeb współczesnej biblioteki. W walce o laur Stacja Kultura pokonała projekty z Kanady, Chin i USA.

Stacja Kultura jest główną siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi i jest pierwszą tego typu placówką w Polsce, która została otwarta na czynnym dworcu. Zapoczątkowała tym samym nowy trend rewitalizacji dworców na cele kulturalne.

Powstała z potrzeby uratowania zrujnowanego dworca kolejowego, a także poszerzenia bazy kulturalnej w Rumi. Dworcowy budynek, utrzymany w stylu modernizmu lat 50. XX wieku był wyjątkowo zaniedbany. Z zewnątrz został jedynie doczyszczony i odświeżony. Na potrzeby kolejowe pozostawiono zaledwie 20 proc powierzchni. Natomiast resztę obiektu o powierzchni 1,5 tys. m kw. zamieniono w rodzaj nowoczesnego centrum kultury, w którego centralnym miejscu mieści się wypożyczalnia dla dorosłych i dzieci oraz czytelnia ze stanowiskami komputerowymi. Ponadto w obiekcie znajdują się: galeria, dwie sale konferencyjne, sala lustrzana, pracownia malarska i fotograficzna, lokale dla organizacji pozarządowych.

Stacja Kultura poza działalnością biblioteczną organizuje różnorodne wydarzenia kulturalne. Odbywają się tu spotkania autorskie, zapraszani są znakomici goście ze świata sztuki, nauki  i kultury. Organizowane są konferencje, koncerty, festiwale, wernisaże, wystawy, warsztaty teatralne, plastyczne, taneczne czy fotograficzne oraz różnorodne zajęcia dla dzieci i seniorów.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom architektonicznym, wyjątkowej estetce i funkcjonalności Stacja Kultura zyskała uznanie mieszkańców, a także jurorów konkursów krajowych i zagranicznych. Społeczny charakter przemiany miejsca, przyjazny i otwarty stosunek do czytelników, bogata oferta edukacyjna i kulturalna współtworzona przez mieszkańców sprawiają, że Stacja Kultura notuje rekordowy wzrost liczby czytelników i odwiedzin.

Stacja Kultura zajęła ponadto pierwsze miejsce w VII edycji plebiscytu Polska Architektura XXL, w głosowaniu internautów placówka wygrała w kategorii Wnętrza publiczne 2014. Biblioteka zdobyła też drugie miejsce w konkursie Bryła roku 2014. Projekt architektoniczny adaptacji dworca znalazł się także w gronie finalistów Nagrody Architektonicznej „Polityki”.

Zapraszamy na prapremierę wierszy Pawła Huelle „Obłoki jasne nad tobą” do najpiękniejszej biblioteki świata.

23 maja godz. 18.30

Inne artykuły: