Wirtualna Wystawa dzieł Józefa Czapskiego z prywatnych kolekcji

invitation

Na specjalnie przygotowanej stronie internetowej www.czapskifestival.pl od czwartku 29 października prezentujemy prace Józefa Czapskiego z prywatnych kolekcji.

To będzie gratka dla miłośników twórczości Józefa Czapskiego.  Fundacja SUSEIA, dzięki uprzejmości właścicieli i spadkobierców, pokaże nieznane obrazy Józefa Czapskiego w internecie.

Ze względu na epidemię COVID-19 nie można było obrazów pokazać w Paryżu, w prywatnej francuskiej galerii niedaleko Luwru.

Prawie  50 lat Czapski spędził we Francji. Ten kraj stał się jego kolejnym przystankiem w biografii, przymusowym jak wiemy ze względu na panujący w Polsce reżim komunistyczny. Jako żołnierz Armii Andersa , ocalony z obozów sowieckich nie mógł powrócić do Polski.  Jego twórczość znalazła się na liście autorów zakazanych.

Obrazy Józefa Czapskiego pojawią  się w kontekście osób, które znał m.in. generała Charlesa de Gaulla, André Malraux, Alberta Camus, ale także Gilles’a de Boisgelin. Odnajdziemy wspomnień żyjących jeszcze świadków jego życia we Francji, którzy do tej pory nie mówili o znajomości z Józefem Czapskim. Nowe fakty, wspaniałe odkrycia, nowe obrazy.

–  Przeniesienie tej francuskiej wystawy do wirtualnej przestrzeni umożliwi jej zobaczenie na całym świecie. Także polscy miłośnicy twórczości literackiej i malarskiej Józefa Czapskiego będą mogli odkryć nowe obrazy i nowe informacje.  Większość zaprezentowanych dzieł nie była nigdy pokazywana na wystawach i znajdują się one m.in. na terenie Francji. Wystawie będą towarzyszyły artykuły i multimedia w języku francuskim, gdyż projekty ten w pierwotnej wersji miał być skierowany do widza francuskiego i nadal tak będzie komunikowany – wyjaśnia Elżbieta Skoczek, dyrektor Festiwalu Józefa Czapskiego, prezes Fundacji SUSEIA, kurator wirtualnej wystawy.

Plakat do wystawy – pobierz, wydruj, prześlij znajomym

Zaproszenie, pobierz, wyślij 

 

Projekt dofinansowano w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”. www.culture.pl

Inne artykuły: