Fundacja SUSEIA, organizator Festiwalu Józefa Czapskiego przystępuje do przygotowania „Catalogue raisonné dzieł Józefa Czapskiego”. Elżbieta Skoczek, prezes fundacji oraz dyrektor festiwalu zapowiedziała, że w przyszłości katalog będzie miał także wersję cyfrową, dzięki temu spis dzieł będzie można na bieżąco aktualizować i uzupełniać dane związane z poszczególnymi pracami artysty. Do tej pory nie zinwentaryzowano całego dorobku malarza, którego prace rozsiane są po całym świecie.
– Przy okazji Festiwalu Józefa Czapskiego zgłosiło się do mnie kilknastu kolekcjonerów, którzy przesłali informacje o posiadanych dziełach malarza (dane o obrazie, zdjęcia, historię zakupu albo też okoliczności otrzymania dzieła) – powiedziała Elżbieta Skoczek. Są to osoby także z Francji i nie są to Polacy, lecz Francuzi. Obrazy Czapskiego są oczywiście w Polsce, we Francji, ale też w Japonii, Szwecji, Kanadzie, Rosji, Szwajcarii, Belgii, Stanach Zjednoczonych, na Białorusi. Dlatego też rozpoczynam prace nad przygotowaniem catalogue raisonné. Ważne, aby mieć dostęp do narzędzia umożliwiającego szybką i prostą identyfikację autentyczności dzieła i dlatego w dobie internetu wierzę, że to będzie pomocne dla potencjalnych kuratorów wystaw na całym świecie. Cyfrowy format katalogu będzie umożliwiał umieszczenie w nim dużo większej ilości informacji o proweniencji pracy czy wystawach, w których brała udział, a także będzie można wzbogacić linkami do oryginalnych dokumentów dotyczących realizacji, do archiwum, gdzie można sprawdzić, zajrzeć do dokumentów.
Pierwsza faza przedsięwzięcia będzie skoncentrowana na poszukiwaniu dzieł, a także na inwentaryzowaniu danych w taki sposób, by w przyszłości można było je upublicznić w sieci. Zostaną opublikowane ogłoszenia w mediach (w języku polskim, angielski, francuskim i rosyjskim) .
Druga faza projektu będzie wiązała się z budową platformy, na której będą udostępniane wizerunki dzieł wraz z opisem oraz pełną dostępną informacją, także przy wykorzystaniu danych zawartych w dziennikach Czapskiego. Informacje o poszczególnych dziełach znajdujemy także w listach , które pisał Czapski, a także w tych, które otrzymywał (np. nadawca dziękuje za rysunek, obraz).
Wszelkie informacje od kolekcjonerów, właścicieli dzieł Józefa Czapskiego należy wysyłać na adres: info@jozefczapski.pl w temacie należy wpisać : Katalog
Zdjęcie: Pokój Józefa Czapskiego w Krakowie. Fot. Ewa Lipiec